Australian Open 2020 Day 8 schedule - Rafael Nadal and Nick Kyrgios go head-to-head
The second week of Australian Open action gets underway with Day 8
Rafael Nadal and Nick Kyrgios go head-to-head in the showpiece match of Day 8 at the Australian Open.
The pair have maintained a frosty relationship with one another following a string of snipes aimed between the players throughout their careers.
Nadal and Kyrgios share three wins apiece in their six encounters, and this showdown – on Kyrgios' home soil – is set to be a blockbuster.
RadioTimes.com brings you the full Australian Open 2020 schedule for Day 8.
Australian Open Day 8 schedule
Monday 27th January
All UK time. Selected courts. All times approximate – subject to change
More like this
- How to watch Australian Open 2020 on TV and live streaming
- Australian Open 2020 prize money – full details
Rod Laver Arena
From 00:00am
E. Mertens (16) v S. Halep (4)
Not before 1:00am
G. Monfils (10) v D. Thiem (5)
G. Muguruza v K. Bertens (9)
From 8:00am
R. Nadal (1) v N. Kyrgios (23)
A. Bublik/M. Kukushkin v J. Duckworth/M. Polmans
Margaret Court Arena
From 00:00am
P. CashM. Woodforde v T. Muster/M. Wilander (Legends)
Not before 1:00am
S. Bolelli/B. Paire v H. Kontinen/J. Struff
Not before 4:00am
D. Medvedev (4) v S. Wawrinka (15)
Not before 6:00am
A. Kerber (17) v A. Pavlyuchenkova (30)
Melbourne Arena
From 00:00am
T. Haas/M. Philippoussis v H. Leconte/T. Woodbridge (Legends)
Not before 1:30am
A. Kontaveit (28) v I. Swiatek
B. Bryan (13)/M. Bryan (13) v I. Dodig (4)/F. Polasek (4)
C. Gauff/C. McNally v S. Aoyama (10)/E. Shibahara (10)
Not before 7:30am
A. Rublev (17) v A. Zverev (7)
1573 Arena
From 00:00am
R. Ram (11)/J. Salisbury (11) v M. Granollers (6)/H. Zeballos (6)
Not before 1:30am
B. Krejcikova (4)/K. Siniakova (4) v S. Kenin (16)/B. Mattek-Sands (16)
H. Chan (7)/L. Chan (7) v M. Doi/M. Niculescu
V. Kuzmova (15)/A. Sasnovich (15) v T. Babos (2)/K. Mladenovic (2)
H. Chan (4)/M. Venus (4) v I. Swiatek/L. Kubot
Not before 7:00am
A. Sharma/J. Smith v S. Stosur (7)/J. Rojer (7)
Court 3
From 00:00am
N. Bradtke/M. Fernandez v I. Majoli/R. Stubbs (Legends)
Not before 1:00am
L. Arruabarrena/O. Jabeur v J. Brady/C. Dolehide
Not before 3:00am
V. Kudermetova (13)/A. Riske (13) v E. Mertens (3)/A. Sabalenka (3)
S. Zheng/J. Vliegen v S. Hsieh (8)/N. Skupski (8)
A. Krajicek (16)/F. Skugor (16) v S. Gonzalez/K. Skupski