The winners of the BAFTA TV Awards 2024 have now been announced, and it was a night of big wins for some of the standout shows of the past year.

Advertisement

Comedians Romesh Ranganathan and Rob Beckett returned to host the ceremony this year, and jokes were in plentiful supply as the some of TV’s best stars descended on London’s Royal Festival Hall.

While it was certainly a close call for some of the categories, and there was a plethora of small screen talent, it was Top Boy and Happy Valley that led the charge on the night, taking home some of the biggest gongs.

In the international stakes, HBO’s Love & Death, Disney Plus's The Bear and Netflix’s Beef were just some of the series in the mix, but it was Class Act that won the accolade.

As for individual awards, the coveted prizes for Leading Actress went to Sarah Lancashire and Leading Actor to Timothy Spall.

More like this

While the Supporting Actor and Actress categories were packed full of talent, from Harris Dickinson to Amit Shah, Harriet Walter to Elizabeth Debicki, it was Matthew Macfadyen and Jasmine Jobson who were awarded on the night.

As for the only public vote on the night, the P&O Cruises Memorable Moment Award, that was narrowed down to the likes of Logan Roy’s death in Succession and Bill and Frank’s Story in The Last of Us, to name a couple.

But the public voted for the Happy Valley final showdown as the memorable moment of the year, with Rhys Connah accepting the prize at the ceremony.

Elsewhere, Lorraine Kelly and Floella Benjamin were also honoured at this year’s awards, and the ceremony’s In Memoriam segment paid tribute to Friends star Matthew Perry, as well as Bernard Hill and Chance Perdomo.

For a full breakdown of the lucky BAFTA TV Awards 2024 winners, read on.

BAFTA TV Awards 2024 winners - full list

Drama series

  • The Gold (BBC One)
  • Happy Valley (BBC One)
  • Slow Horses (Apple TV+)
  • Top Boy (Netflix) - WINNER

Limited drama

  • Best Interests (BBC One)
  • Demon 79, Black Mirror (Netflix)
  • The Long Shadow (ITV1)
  • The Sixth Commandment (BBC One) - WINNER

International

  • The Bear (Disney Plus)
  • Beef (Netflix)
  • Class Act (Netflix) - WINNER
  • The Last of Us (Sky Atlantic)
  • Love & Death (ITVX)
  • Succession (Sky Atlantic)

Leading actress

  • Anjana Vasan, Demon 79, Black Mirror (Netflix)
  • Anne Reid, The Sixth Commandment - (BBC One)
  • Bella Ramsey, The Last of Us (Sky Atlantic)
  • Helena Bonham Carter, Nolly (ITVX)
  • Sarah Lancashire, Happy Valley (BBC One) - WINNER
  • Sharon Horgan, Best Interests (BBC One)

Leading actor

  • Brian Cox, Succession (Sky Atlantic)
  • Dominic West, The Crown (Netflix)
  • Kane Robinson, Top Boy (Netflix)
  • Paapa Essiedu, The Lazarus Project (Sky Max)
  • Steve Coogan, The Reckoning (BBC One)
  • Timothy Spall, The Sixth Commandment (BBC One) - WINNER

Female performance in a comedy programme

  • Bridget Christie, The Change (Channel 4)
  • Gbemisola Ikumelo, Black Ops (BBC One) - WINNER
  • Máiréad Tyers, Extraordinary (Disney Plus)
  • Roisin Gallagher, The Lovers (Sky Atlantic)
  • Sofia Oxenham, Extraordinary (Disney Plus)
  • Taj Atwal, Hullraisers (Channel 4)

Male performance in a comedy programme

  • Adjani Salmon, Black Ops (BBC One)
  • David Tennant, Good Omens (Prime Video)
  • Hammed Animashaun, Black Ops (BBC One)
  • Jamie Demetriou, A Whole Lifetime with Jamie Demetriou (Netflix)
  • Joseph Gilgun, Brassic (Sky Max)
  • Mawaan Rizwan, Juice (BBC Three) - WINNER

Supporting actor

  • Amit Shah, Happy Valley (BBC One)
  • Éanna Hardwicke, The Sixth Commandment (BBC One)
  • Harris Dickinson, A Murder at the End of the World (Disney Plus)
  • Jack Lowden, Slow Horses (Apple TV+)
  • Matthew Macfadyen, Succession (Sky Atlantic) - WINNER
  • Salim Daw, The Crown (Netflix)

Supporting actress

  • Elizabeth Debicki, The Crown (Netflix)
  • Harriet Walter, Succession (Sky Atlantic)
  • Jasmine Jobson, Top Boy (Netflix) - WINNER
  • Lesley Manville, The Crown (Netflix)
  • Nico Parker, The Last of Us (Sky Atlantic)
  • Siobhan Finneran, Happy Valley (BBC One)

Entertainment performance

  • Anthony McPartlin and Declan Donnelly, I’m a Celebrity… Get Me Out of Here! (ITV1)
  • Big Zuu, Big Zuu’s Big Eats (Dave)
  • Graham Norton, The Graham Norton Show (BBC One)
  • Hannah Waddingham, Eurovision Song Contest 2023 (BBC One)
  • Joe Lycett, Late Night Lycett (Channel 4) - WINNER
  • Rob Beckett and Romesh Ranganathan, Rob and Romesh Vs , (Sky Max)

Scripted comedy

  • Big Boys (Channel 4)
  • Dreaming Whilst Black (BBC One)
  • Extraordinary (Disney Plus)
  • Such Brave Girls (BBC Three) - WINNER

Specialist factual

  • Chimp Empire (Netflix)
  • The Enfield Poltergeist (Apple TV+)
  • Forced Out (Sky Documentaries)
  • White Nanny, Black Child (Channel 5) - WINNER

Reality and constructed factual

  • Banged Up (Channel 4)
  • Married at First Sight (E4)
  • My Mum, Your Dad (ITV1)
  • Squid Game: The Challenge (Netflix) - WINNER

Current affairs

  • Inside Russia: Traitors and Heroes Storyville (BBC Two)
  • Putin vs the West (BBC Two)
  • Russell Brand: In Plain Sight (Channel 4)
  • The Shamima Begum Story - WINNER

Entertainment programme

  • Hannah Waddingham: Home For Christmas
  • Later... with Jools Holland
  • Michael McIntyre’s Big Show
  • Strictly Come Dancing - WINNER

Comedy entertainment programme

  • The Graham Norton Show
  • Late Night Lycett
  • Rob & Romesh Vs... - WINNER
  • Would I Lie to You?

Short film

  • Mobility (BBC Three) - WINNER
  • The Skewer: Three Twisted Years (BBC iPlayer)
  • Stealing Ukraine’s Children: Inside Russia’s Camps (Vice)
  • Where It Ends (BBC Three)

Factual Entertainment

  • Celebrity Race Across the World (BBC One) - WINNER
  • The Dog House (Channel 4)
  • Endurance: Race to the Pole (Channel 5)
  • Portrait Artist of the Year (Sky Arts)

Factual series

  • Dublin Narcos (Sky Documentaries)
  • Evacuation (Channel 4)
  • Lockerbie (Sky Documentaries) - WINNER
  • Once Upon a Time in Northern Ireland (BBC Two)

Live event

  • The Coronation Concert (BBC One)
  • Eurovision Song Contest (BBC One) - WINNER
  • Royal British Legion Festival of Remembrance (BBC One)

News coverage

  • Channel 4 News: Inside Gaza, Israel and Hamas at War (Channel 4) - WINNER
  • Sky News: Inside Myanmar, The Hidden War (Sky News)
  • Sky News: Israel/Hamas War (Sky News)

Single documentary

  • David Holmes: The Boy Who Lived (Sky Documentaries)
  • Ellie Simmonds: Finding My Secret Family (ITV1) - WINNER
  • Hatton (Sky Crime)
  • Vjeran Tomic: The Spider-Man of Paris (Netflix)

Soap

  • Casualty (BBC One) - WINNER
  • EastEnders (BBC One)
  • Emmerdale (ITV1)

Sport

  • Cheltenham Festival Day One (ITV1) - WINNER
  • MOTD Live: FIFA Women's World Cup 2023 (BBC One)
  • Wimbledon 2023: Men’s Final (BBC One)

Daytime

  • Loose Women and Men (ITV1)
  • Lorraine (ITV1)
  • Make It at Market (BBC One)
  • Scam Interceptors (BBC One) - WINNER

P&O Cruises Memorable Moment

  • Beckham: David teases Victoria about her 'working class' upbringing (Netflix)
  • Doctor Who: Ncuti Gatwa being revealed as the Fifteenth Doctor (BBC One)
  • Happy Valley: Catherine Cawood and Tommy Lee Royce’s final kitchen showdown (BBC One) - WINNER
  • The Last of Us: Bill and Frank’s Story (Sky Atlantic)
  • The Piano: 13-year old Lucy stuns commuters with jaw-dropping piano performance (Channel 4)
  • Succession: Logan Roy’s death (Sky Atlantic)

The BAFTA TV Awards air on BBC One and iPlayer on Sunday 12th May 2024.

Advertisement

Check out more of our Entertainment coverage or visit our TV Guide and Streaming Guide to find out what else is on. For more from the biggest stars in TV, listen to The Radio Times Podcast.

Advertisement
Advertisement
Advertisement