Wimbledon order of play: Monday 27th June

Novak Djokovic takes on Brit hopeful James Ward on Centre Court with Roger Federer, Garbine Muguruza, Laura Robson and Venus Williams also in action

111390

Novak Djokovic begins the defence of his Wimbledon title out on Centre Court later today but attempting to stand in his way is 29-year-old British hopeful James Ward, although it will take a major shock to knock the World Number One off his game. Elsewhere fellow Brits Laura Robson and Kyle Edmund are in action, as is Roger Federer who is hoping to claim his first Wimbledon trophy since 2012. 

Advertisement

And keep an eye on Court 17 and British qualifier Marcus Willis. The world number 775 came through six matches to win a place in the main draw and plays Ricardas Berankis later today in a bid to reach the second round.


CENTRE COURT (play starts at 1pm)

Novak Djokovic (SRB)[1] v James Ward (GBR)

Camila Giorgi (ITA) v Garbine Muguruza (ESP)[2]

Roger Federer (SUI)[3] v Guido Pella (ARG)

NO.1 COURT (play starts at 1pm)

Venus Williams (USA)[8] v Donna Vekic (CRO)

Sam Groth (AUS) v Kei Nishikori (JPN)[5]

Laura Robson (GBR) v Angelique Kerber (GER)[4]

NO.2 COURT (play starts at 11:30am)

Kyle Edmund (GBR) v Adrian Mannarino (FRA)

Laura Siegemund (GER) v Madison Keys (USA)[9]

Pablo Carreno Busta (ESP) v Milos Raonic (CAN)[6]

Simona Halep (ROU)[5] v Anna Karolina Schmiedlova (SVK)

NO.3 COURT (play starts at 11:30am)

Samantha Stosur (AUS)[14] v Magda Linette (POL)

Dudi Sela (ISR) v David Ferrer (ESP)[13]

David Goffin (BEL)[11] v Alexander Ward (GBR)

Naomi Broady (GBR) v Elina Svitolina (UKR) [17]

COURT 12 (play starts at 11:30am)

Marin Cilic (CRO)[9] v Brian Baker (USA)

Ekaterina Alexandrova (RUS) v Anna Ivanovic (SRB)[23]

Shuai Zhang (CHN) v Carla Suarez Navarro (ESP)[12]

Gael Monfils (FRA)[17] v Jeremy Chardy (FRA)

COURT 18 (play starts at 11:30am)

Sabine Lisicki (GER) v Shelby Rogers (USA)

Janko Tipsarevic (SRB) v Gilles Simon (FRA)[16]

Daniel Evans (GBR) v Jan-Lennard Struff (GER)

Jelena Jankovic (SRB)[22] v Stefanie Voegele (SUI)

COURT 4 (play starts at 11:30am)

Victoria Duval (USA) v Daria Kasatkina (RUS)[29]

Denis Istomin (UZB) v Kevin Anderson (RSA)[20]

COURT 5 (play starts at 11:30am)

Lukas Rosol (CZE) v Sam Querrey (USA)[28]

Diego Schwartzman (ARG) v Robin Haase (NED)

Danka Kovinic (MNE) v Mona Barthel (GER)

COURT 6 (play starts at 11:30am)

Saisai Zheng (CHN) v Maria Sakkari (GRE)

Zarina Diyas (KAZ) v Anna-Lena Friedsam (GER)

Andreas Seppi (ITA) v Guillermo Garcia-Lopez (ESP)

Malek Jaziri (TUN) v Steve Johnson (USA)

COURT 7 (play starts at 11:30am)

Nicolas Almagro (ESP) v Rogerio Dutra Silva (BRA)

Margarita Gasparyan (RUS) v Denisa Allertova (CZE)

Teliana Pereira (BRA) v Varvara Lepchenko (USA)

Pablo Cuevas (URU)[29] v Andrey Kuznetsov (RUS)

COURT 8 (play starts at 11:30am)

Borna Coric (CRO) v Ivo Karlovic (CRO)[23]

Lucie Safarova (CZE)[28] v Bethanie Mattek-Sands (USA)

Jack Sock (USA)[27] v Ernests Gulbis (LAT)

Misaki Doi (JPN) v Louisa Chirico (USA)

COURT 9 (play starts at 11:30am)

Lara Arruabarrena (ESP) v Olga Govortsova (BLR)

Nicole Gibbs (USA) v Kirsten Flipkens (BEL)

Edouard Roger-Vasselin (FRA) v Teymuraz  Gabashvili (RUS)

Anastasija Sevastova (LAT) v Francesca Schiavone (ITA)

COURT 10 (play starts at 11:30am)

Paolo Lorenzi (ITA) v Lukas Lacko (SVK)

Thomaz Bellucci (BRA) v Ruben Bemelmans (BEL)

COURT 11 (play starts at 11:30am)

Jana Cepelova (SVK) v Mariana Duque-Marino (COL)

Samantha Crawford (USA)  Paula Kania (POL)

Julien Benneteau (FRA) v Illya Marchenko (UKR)

Santiago Giraldo (COL) v Giles Muller (LUX)

COURT 14 (play starts at 11:30am)

Sergiy Stakhovsky (UKR) v Yoshihito Nishioka (JPN)

Sara Errani (ITA)[20] v Patricia Maria Tig (ROU)

Evgeny Donskoy (RUS) v Alexandr Dolgopolov (UKR)[30]

Irina Falconi (USA) v Marina Erakovic (NZL)

COURT 15 (play starts at 11:30am)

Damir Dzumhur (BIH) v Denis Kudla (USA)

Alize Cornet (FRA) v Polona Hercog (SLO)

COURT 16 (play starts at 11:30am)

Philipp Kohlschreiber (GER)[21] v Pierre Hugues Herbert (FRA)

Bjorn Fratangelo (USA) v Grigor Dimitrov (BUL)

Yaroslava Shvedova (KAZ) v Julia Goerges (GER)

COURT 17 (play starts at 11:30am)

Kurumi Nara (JPN) v Madison Brengle (USA)

Brydan Klein (GBR) v Nicolas Manut (FRA)

Ricardas Berankis (LTU) v Marcus Willis (GBR)

TO BE ARRANGED (not before 5pm)

Karolina Pliskova (CZE)[15] v Kanina Wickmayer (BEL)

Advertisement

Jelena Ostapenko (LAT) v Kiki Bertens (NED)[26]

Wimbledon 2016 TV schedule and BBC coverage guide

111301