We may earn commission from links on this page. Our editorial is always independent (learn more)

Australian Open 2020 schedule: Day 1 – Monday’s Order of Play

The Australian Open is underway with a string of superstars entering the competition on Day 1

Roger Federer at the Australian Open, Getty

The first Grand Slam of the year, the 2020 Australian Open will see the greatest tennis players on the planet competing to be best on the court. But who will come out top?

Advertisement

RadioTimes.com brings you the full Australian Open 2020 schedule for Day 1.

Australian Open schedule – Day 1

All UK time. All times approximate – subject to change

Matches including selected seeded and selected unseeded players


Rod Laver Arena

From Midnight GMT

Naomi Osaka (3) v Marie Bouzkova

Anastasia Potapova  v Serena Williams (8)

Steve Johnson v  Roger Federer (3)

Not before 8.00am GMT

(1) Ashleigh Barty v Lesia Tsurenko

Jan-Lennard Struff v Novak Djokovic (2)


Melbourne Arena

From Midnight GMT

(8) Matteo Berrettini v Andrew Harris

Kristie Ahn v Caroline Wozniacki

Juan Ignacio Londero v (18) Grigor Dimitrov

Samantha Stosur v Catherine McNally


Margaret Court Arena

From Midnight GMT

(13) Denis Shapovalov v Marton Fucsovics

Katerina Siniakova v (7) Petra Kvitova

Venus Williams v Cori Gauff

Not before 8.00am GMT

(6) Stefanos Tsitsipas v Salvatore Caruso

(24) Sloane Stephens v Shuai Zhang


1573 Arena

From Midnight GMT

 Sam Querrey v Borna Coric (25)

Reilly Opelka v Fabio Fognini (12)

(10) Madison Keys v Daria Kasatkina

(12) Johanna Konta v Ons Jabeur


Court 3

From Midnight GMT

Martina Trevisan v Sofia Kenin (14)

Ann Li v Lizette Cabrera

Jordan Thompson v Alexander Bublik

John Millman v Ugo Humbert


Court 5

From Midnight GMT

Julia Goerges v Viktoria Kuzmova

Kaia Kanepi v Barbora Krejcikova

Marin Cilic v Corentin Moutet

Philipp Kohlschreiber v Marcos Giron


Court 7

From Midnight GMT

Christina McHale v Petra Martic (13)

Jannik Sinner v Max Purcell

Margarita Gasparyan v Maria Sakkari (22)

(14) Diego Sebastian Schwartzman v Lloyd George Harris


Court 8

From Midnight GMT

(22) Guido Pella v John-Patrick Smith

(18) Alison Riske v Yafan Wang

Marc Polmans v Mikhail Kukushkin

Kaja Juvan v  Dayana Yastremska (23)


Court 10

From Midnight GMT

Mohamed Safwat v Gregoire Barrere

Magda Linette v Arantxa Rus

Alejandro Davidovich Fokina v Norbert Gombos


Court 11

From Midnight GMT

Saisai Zheng v Anna Kalinskaya

Christian Garin v Stefano Travaglia

Leonardo Mayer v Tommy Paul


Court 12

From Midnight GMT

Roberto Carballes Baena v Ricardas Berankis

Tamara Zidansek v Na-Lae Han

Madison Brengle  v Caroline Garcia

Tatsuma Ito v Prajnesh Gunneswaran


Court 13

From Midnight GMT

Viktorija Golubic v Lin Zhu

Feliciano Lopez v Roberto Bautista Agut (9)

Pablo Andujar v Michael Mmoh

Bernarda Pera v Elena Rybakina (29)


Court 14

From Midnight GMT

(30) Daniel Evans v MacKenzie McDonald

Tennys Sandgren v Marco Trungelliti

Fiona Ferro v Alison Van Uytvanck

Aliaksandra Sasnovich v Greet Minnen


Court 15

From Midnight GMT

Yoshihito Nishioka v Laslo Djere

Kyle Edmund v  Dusan Lajovic (24)

(27) Qiang Wang  v Pauline Parmentier

Advertisement

Nao Hibino v Shuai Peng