Australian Open 2020 Day 4 schedule – Thursday’s Order of Play

Australian Open Day 4 has arrived – which tennis stars are in action tonight?

  We may earn commission from links on this page. Our editorial is always independent (learn more)
Rafael Nadal

Rafael Nadal and Simona Halep are both in action on Thursday as the competition builds at the Australian Open 2020.

Advertisement

Harriet Dart and Heather Watson are the last two remaining British stars in either the Men’s or Women’s competitions and will hope to advance today.

RadioTimes.com brings you the full Australian Open 2020 schedule for Day 4.

Australian Open Day 4 schedule


Thursday 23rd January

All UK time. Selected matches. All times approximate – subject to change


Rod Laver Arena

From 00:00am
G. Muguruza v A. Tomljanovic
L. Siegemund v K. Pliskova (2)

Not before 3:00am
E. Gerasimov v A. Zverev (7)

Not before 8:00am
H. Dart v S. Halep (4)
R. Nadal (1) v F. Delbonis


Margaret Court Arena

From 00:00am
B. Bencic (6) v J. Ostapenko
D. Medvedev (4) v P. Martinez
P. Hon v A. Kerber (17)

Not before 8:00am
A. Seppi v S. Wawrinka (15)
E. Svitolina (5) v L. Davis


Melbourne Arena

From 00:00am
D. Vekic (19) v A. Cornet
J. Moore/A. Sharma v A. Barty/J. Goerges
A. Bolt v D. Thiem (5)

Not before 7:45am
N. Kyrgios (23) v G. Simon


1573 Arena

From 00:00am
C. Bellis v K. Muchova (20)
G. Monfils (10) v I. Karlovic

Not before 3:30am
T. Fritz (29) v K. Anderson
D. Jakupovic/R. Olaru v T. Babos (2)/K. Mladenovic (2)


Court 3

From 00:00am
Z. Diyas v A. Blinkova

Not before 3:00am
L. Hewitt/J. Thompson v J. Nam/M. Song
J. Munar v A. Popyrin

Not before 7:00am
M. Ymer v K. Khachanov (16)


Court 5

From 00:00am
S. Arends/R. Berankis v J. Melzer (12)/E. Roger-Vasselin (12)
M. Demoliner/M. Middelkoop v T. Sandgren/J. Withrow
J. Duckworth/M. Polmans v A. Harris/C. O’Connell
Y. Lee/F. Wu v S. Kenin (16)/B. Mattek-Sands (16)


Court 7

From 00:00am
M. Pavic (10)/B. Soares (10) v L. Bambridge/B. McLachlan
S. Sorribes Tormo v A. Kontaveit (28)
E. Perez (12)/S. Stosur (12) v L. Arruabarrena/O. Jabeur
P. Gojowczyk v P. Carreno Busta (27)


Court 8

From 00:00am
S. Johnson/S. Querrey v C. Hsieh/Y. Lu
A. Rodionova v K. Bertens (9)
D. Goffin (11) v P. Herbert
G. Garcia Perez/S. Sorribes Tormo v M. Adamczak/K. Srebotnik


Court 10

From 00:00am
G. Minnen/A. Van Uytvanck v S. Aoyama (10)/E. Shibahara (10)
Y. Duan (9)/S. Zheng (9) v H. Carter/L. Stefani
N. Cacic/D. Lajovic v M. Gonzalez (15)/F. Martin (15)
S. Hsieh (1)/B. Strycova (1) v M. Bouzkova/T. Zidansek


Court 11

From 00:00am
R. Ram (11)/J. Salisbury (11) v M. Fucsovics/C. Norrie
V. Kudermetova (13)/A. Riske (13) v S. Peng/S. Zhang
K. Muchova/J. Teichmann v C. Gauff/C. McNally
C. Bellis/M. Vondrousova v E. Mertens (3)/A. Sabalenka (3)


Court 12

From 00:00am
J. Chardy/R. Lindstedt v P. Cuevas/G. Pella
A. Pavlyuchenkova (30) v T. Townsend
G. Duran/D. Schwartzman v L. Kubot (2)/M. Melo (2)
K. Flipkens/T. Townsend v T. Maria/A. Sevastova
D. Jurak/N. Stojanovic v K. Bondarenko/A. Krunic


Court 13

From 00:00am
X. Han/L. Zhu v N. Kichenok/S. Mirza
N. Basilashvili (26) v F. Verdasco
S. Kwon/J. Millman v S. Gonzalez/K. Skupski
A. Blinkova/Y. Wang v A. Kontaveit/M. Minella


Court 14

From 00:00am
E. Alexandrova/I. Bara v K. Christian/A. Guarachi
I. Swiatek v C. Suárez Navarro
H. Hurkacz/V. Pospisil v J. Murray (14)/N. Skupski (14)
B. Krejcikova (4)/K. Siniakova (4) v A. Friedsam/L. Siegemund


Court 15

From 00:00am
G. Barrere/A. Mannarino v U. Humbert/F. Tiafoe
N. Hibino/M. Ninomiya v L. Hradecka (11)/A. Klepac (11)
A. Cornet/F. Ferro v Z. Diyas/E. Rybakina
D. Collins (26) v Y. Putintseva


Court 19

From 00:00am
A. Bedene v E. Gulbis
Y. Sugita v A. Rublev (17)
S. Kuznetsova v C. Giorgi/K. Peschke (8)
D. Schuurs (8) v F. Stollar/D. Yastremska

Advertisement

Court 22

From 00:00am
D. Krawczyk/J. Pegula v I. Begu/K. Pliskova
E. Mertens (16) v H. Watson
M. Sakkari/A. Tomljanovic v G. Dabrowski (6)/J. Ostapenko (6)
J. Isner (19) v A. Tabilo