Wimbledon Order of Play 2019: Match schedule for today – Day 11 Friday confirmed

Wimbledon matches are underway – check out RadioTimes.com for the daily order of play

Roger Federer

Wimbledon is underway with a bombardment of action to be broadcast live across the BBC.

Advertisement

The All-England Club will be flooded with fans desperate to soak up the biggest matches, while millions will tune in from the comfort of their own home with Pimm’s in hand.

RadioTimes.com brings you the schedule for every day of the Wimbledon Men’s, Women’s and Doubles tournaments.

Check back each day for the latest information.


Wimbledon Order of Play – Day 11 (Friday 11th July)

CENTRE COURT – 1:00pm START

Novak Djokovic v Roberto Bautista Agut
Rafael Nadal v Roger Federer

No.1 COURT – 1:00pm START

Gabriela Dabrowski / Yifan Xu v Barbora Krejcikova / Katerina Siniakova
Timea Babos / Kristina Mladenovic v Su-Wei Hsieh / Barbora Strycova
Matwe Middelkoop / Zhaoxuan Yang v TBD

No.3 COURT – 11:00am START

Jamie Delgado / Jonathan Marray v Xavier Malisse / Max Mirnyi
Jacco Eltingh / Paul Haarhuis v Greg Rusedski / Fabrice Santoro
Cara Black / Martina Navratilova v Iva Majoli / Magdalena Maleeva

COURT 5 – 11:00am START

Emma Navarro v Daria Snigur
Diane Parry v Alexa Noel
Kamilla Bartone / Oksana Selekhmeteva v TBD

COURT 8 – 11:00am START

Savannah Broadus / Abigail Forbes v Alina Charaeva / Anastasia Tikhonova
Jonas Forejtek / Jiri Lehecka v Shunsuke Mitsui / Keisuke Saitoh
Aubane Droguet / Selena Janicijevic v Joanna Garland / Sohyun Park

COURT 12 – 11:00am START

Marion Bartoli / Daniela Hantuchova v Conchita Martinez / Barbara Schett
Arthur Fery / Toby Samuel v Brandon Nakashima / Valentin Royer
Mary Joe Fernandez / Ai Sugiyama v Anne Keothavong / Arantxa Sanchez Vicario
Martin Damm / Toby Kodat v Jacob Fearnley / Connor Thomson

COURT 14 – 11:00am START

Dylan Alcott / Andy Lapthorne v Koji Sugeno / David Wagner
Diede De Groot v Kgothatso Montjane
Stephane Houdet / Nicolas Peifer v Alfie Hewett / Gordon Reid
Sabine Ellerbrock / Kgothatso Montjane v Marjolein Buis / Giulia Capocci

COURT 15 – 11:00am START

Stephane Houdet v Gustavo Fernandez

COURT 17 – 11:00am START

Shingo Kunieda v Stefan Olsson
Aniek Van Koot v Yui Kamiji
Gustavo Fernandez / Shingo Kunieda v Joachim Gerard / Stefan Olsson
Diede De Groot / Aniek Van Koot v Yui Kamiji / Jordanne Whiley

COURT 18 – 11:00am START

Shintaro Mochizuki v Martin Damm
Carlos Gimeno Valero v Harold Mayot
Polina Kudermetova / Giulia Morlet v Funa Kozaki / Amarissa Kiara Toth
Liam Draxl / Govind Nanda v Shintaro Mochizuki / Holger Vitus Nodskov Rune

TO BE ARRANGED

Advertisement

Wesley Koolhof / Kveta Peschke v TBD
Colin Fleming / Ross Hutchins v Fernando Gonzalez / Sebastien Grosjean