Premier League Darts 2019 play-offs: Final table, results, watch on TV and online

Premier League Darts 2019 is underway with the top players around the world battling for supremacy

Premier League Darts

Premier League Darts has drawn to a close with Michael van Gerwen defending his title in a destructive final display against Rob Cross.

Advertisement

The Dutch master stormed to victory with an 11-5 win, giving Cross no chance of causing an upset at the O2 Arena in London.

Van Gerwen brushed aside Daryl Gurney in the semi-finals before Cross beat James Wade ahead of the final showdown.

The Premier League will return in 2020 as the world’s top players battle it out around the country once again for supremacy.

RadioTimes.com has rounded up the full list of Premier League Darts fixtures, results and how to watch on TV and online.

How to watch Premier League Darts on TV and online

You can watch the Premier League Darts play-offs live on Sky Sports Action from 7:00pm on Thursday 23rd May.

Sky Sports subscribers can also stream the tournament via the SkyGo app.

If you don’t have Sky, you can watch the competition through NOW TV. You can get a Sky Sports day pass for £8.99, a week pass for £14.99 or a month pass for £33.99, all without needing a contract. NOW TV can be streamed through a computer or apps found on most smart TVs, phones and consoles. 

Premier League Darts final standings

  1. Michael van Gerwen – 23pts
  2. Rob Cross – 22pts
  3. James Wade – 20pts
  4. Daryl Gurney – 19pts
  5. Gerwyn Price – 18pts
  6. Mensur Suljovic – 17pts
  7. Michael Smith – 10pts
  8. Peter Wright – 9pts

Premier League Darts final results

Play-offs – Thursday 23rd May (The O2, London)

SF1: Michael van Gerwen 10-7 Daryl Gurney

SF2: Rob Cross 10-5 James Wade

THE FINAL: Michael van Gerwen 11-5 Rob Cross


Premier League Darts regular season results

Night One – Thursday 7th February (Utilita Arena, Newcastle)

James Wade 7-4 Raymond van Barneveld

Gerwyn Price 7-4 Daryl Gurney

Chris Dobey 6-6 Mensur Suljovic

Michael van Gerwen 7-5 Michael Smith

Peter Wright 6-6 Rob Cross


Night Two – Thursday 14th February (The SSE Hydro, Glasgow)

Peter Wright 6-6 Michael Smith

Rob Cross 7-4 James Wade

Raymond van Barneveld 6-6 Gerwyn Price

Daryl Gurney 7-3 Glen Durrant

Mensur Suljovic 3-7 Michael van Gerwen


Night Three – Thursday 21st February (3Arena, Dublin)

Gerwyn Price 6-6 James Wade

Steve Lennon 5-7 Peter Wright

Michael van Gerwen 7-2 Rob Cross

Michael Smith 5-7 Daryl Gurney

Mensur Suljovic 6-6 Raymond van Barneveld


Night Four – Thursday 28th February (Westpoint Exeter)

Luke Humphries 6-6 Gerwyn Price

Daryl Gurney 1-7 Rob Cross

Mensur Suljovic 7-4 Peter Wright

Michael van Gerwen 3-7 James Wade

Michael Smith 7-4 Raymond van Barneveld


Night Five – Thursday 7th March (The BHGE Arena, Aberdeen)

Michael Smith 3-7 Rob Cross

Daryl Gurney 0-7 James Wade

Mensur Suljovic 3-7 Gerwyn Price

Peter Wright 7-3 Raymond van Barneveld

Michael van Gerwen 6-6 John Henderson


Night Six – Thursday 14th March (Motorpoint Arena, Nottingham)

Nathan Aspinall 2-7 Michael Smith

James Wade 3-7 Mensur Suljovic

Rob Cross 7-3 Raymond van Barneveld

Gerwyn Price 2-7 Michael van Gerwen

Peter Wright 6-6 Daryl Gurney



Night Seven – Thursday 21st March (Mercedes-Benz Arena, Berlin)

Gerwyn Price 4-7 Rob Cross

James Wade 6-6 Peter Wright

Michael van Gerwen 5-7 Daryl Gurney

Michael Smith 2-7 Mensur Suljovic

Max Hopp 3-7 Raymond van Barneveld


Night Eight – Wednesday 27th March (Rotterdam Ahoy)

Gerwyn Price 5-7 Michael Smith

James Wade 6-6 Dimitri Van den Bergh

Rob Cross 5-7 Mensur Suljovic

Peter Wright 1-7 Michael van Gerwen

Raymond van Barneveld 1-7 Daryl Gurney


Judgement Night – Thursday 28th March (Rotterdam Ahoy)

Daryl Gurney 7-3 Mensur Suljovic

Peter Wright 5-7 Gerwyn Price

Rob Cross 7-4 Jeffrey de Zwaan

Raymond van Barneveld 1-7 Michael van Gerwen

James Wade 7-4 Michael Smith


Night Ten – Thursday 4th April (The SSE Arena, Belfast)

Mensur Suljovic 8-6 James Wade

Michael Smith 7-7 Peter Wright

Rob Cross 8-4 Daryl Gurney

Michael van Gerwen 7-7 Gerwyn Price


Night 11 – Thursday 11th April (M&S Bank Arena, Liverpool)

Rob Cross 8-5 Peter Wright

Gerwyn Price 8-5 Mensur Suljovic

James Wade 7-7 Daryl Gurney

Michael Smith 3-8 Michael van Gerwen

Night 12 – Thursday 18th April (Motorpoint Arena, Cardiff)

Mensur Suljovic 8-5 Daryl Gurney

Rob Cross 2-8 Michael van Gerwen

Michael Smith 5-8 Gerwyn Price

Peter Wright 2-8 James Wade


Night 13 – Thursday 25th April (Arena Birmingham)

Mensur Suljovic 7-7 Michael Smith

Rob Cross 7-7 Gerwyn Price

Daryl Gurney 8-4 Peter Wright

James Wade 7-7 Michael van Gerwen


Night 14 – Thursday 2nd May (The Manchester Arena)

James Wade 8-4 Gerwyn Price

Daryl Gurney 8-5 Michael van Gerwen

Peter Wright 6-8 Mensur Suljovic

Rob Cross 8-1 Michael Smith


Night 15 – Thursday 9th May (The FlyDSA Arena, Sheffield)

Michael Smith 7-7 James Wade

Mensur Suljovic 4-8 Rob Cross

Daryl Gurney 7-7 Gerwyn Price

Michael van Gerwen 8-1 Peter Wright


Night 16 – Thursday 16th May (First Direct Arena, Leeds)

Gerwyn Price 8-3 Peter Wright

James Wade 8-6 Rob Cross

Michael van Gerwen 8-5 Mensur Suljovic

Daryl Gurney 8-3 Michael Smith


Advertisement

Some of our articles contain contextual affiliate links. You can support us by clicking on these as we may earn commission if you make a purchase. There is no extra cost to you and we never allow this to bias our content.