Wimbledon order of play: Friday 1st July

Roger Federer, Serena Williams and Novak Djokovic are all in action on day five at SW19

111723

Centre Court (play starts at 1pm)

Juan Martin Del Potro (ARG) v Stan Wawrinka (SUI) [4]

Advertisement

Serena Williams (USA) [1] v Christina McHale (USA)

Roger Federer (SUI) [3] v Daniel Evans (GBR)

No. 1 Court (play starts at 1pm)

Venus Williams (USA) [8] v Daria Kasatkina (RUS) [29]

Novak Djokovic (SRB) [1] v Sam Querrey (USA) [28]

Jack Sock (USA) [27] v Milos Raonic (CAN) [6]

No. 2 Court (play starts at 11am)

Nick Kyrgios (AUS) [15] v Dustin Brown (GER)

Petra Kvitova (CZE) [10] v Ekaterina Makarova (RUS)

Andrey Kuznetsov (RUS) v Kei Nishikori (JPN) [5]

Simona Halep (ROU) [5] v Kiki Bertens (NED) [26]

No. 3 Court (play starts at 11am)

Benjamin Becker (GER) v Tomas Berdych (CZE) [10]

Tara Moore (GBR) v Svetlana Kuznetsova (RUS) [13]

David Goffin (BEL) [11] v Denis Istomin (UZB)

Lucie Safarova (CZE) [28] v Jana Cepelova (SVK)

Court 12 (play starts at 11am)

Juan Monaco (ARG) v Jo-Wilfried Tsonga (FRA) [12]

Timea Bacsinszky (SUI) [11] v Monica Niculescu (ROU)

Marin Cilic (CRO) [9] v Lukas Lacko (SVK)

Carina Witthoeft (GER) v Angelique Kerber (GER) [4] 

Court 18 (play starts at 11am)

John Isner (USA) [18] v Matthew Barton (AUS)

Sloane Stephens (USA) [18] v Mandy Minella (LUX)

Steve Johnson (USA) v Grigor Dimitrov (BUL)

Alize Cornet (FRA) v Madison Keys (USA) [9]

Court 5 (play starts at 11am)

Anabel Medina Garrigues (ESP) [14] / Arantxa Parra Santonja (ESP) [14] v Barbora Krejcikova (CZE) / Katerina Siniakova (CZE)

Dusan Lajovic (SRB) / Viktor Troicki (SRB) v Alexandr Dolgopolov (UKR) / Sergiy Stakhovsky (UKR)

Kirsten Flipkens (BEL) / Andrea Petkovic (GER) v Johanna Konta (GBR) / Maria Sanchez (USA)

Dustin Brown (GER) / Madison Brengle (USA) v Oliver Marach (AUT) / Jelena Ostapenko (LAT)

Julia Goerges (GER) [8] / Karolina Pliskova (CZE) [8] v Denisa Allertova (CZE) / Anna Karolina Schmiedlova (SVK)

Court 6 (play starts at 11am)

Leonardo Mayer (ARG) / Joao Sousa (POR) v Sam Groth (AUS) / Robert Lindstedt (SWE)

Ivan Dodig (CRO) [5] / Marcelo Melo (BRA) [5] v Paul-Henri Mathieu (FRA) / Benoit Paire (FRA)

Brydan Klein (GBR) / Alexander Ward (GBR) v Pablo Cuevas (URU) [15] / Marcel Granollers (ESP) [15]

Henri Kontinen (FIN) [10] / John Peers (AUS) [10] v Nicholas Monroe (USA) / Donald Young (USA)

Court 7 (play starts at 11am) 

Annika Beck (GER) v Aliaksandra Sasnovich (BLR)

Yen-Hsun Lu (TPE) / Janko Tipsarevic (SRB) v Marcin Matkowski (POL) / Leander Paes (IND)

Louisa Chirico (USA) / Alison Riske (USA) v Annika Beck (GER) / Yanina Wickmayer (BEL)

Fabrice Martin (FRA) / Olga Savchuk (UKR) v Chris Guccione (AUS) / Elina Svitolina (UKR)

Demi Schuurs (NED) / Renata Voracova (CZE) v Caroline Garcia (FRA) [2] / Kristina Mladenovic (FRA) [2] 

Court 8 (play starts at 11am)

Alexander Zverev (GER) [24] v Mikhail Youzhny (RUS)

Yulia Putintseva (KAZ) v Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) [21]

Andrea Hlavackova (CZE) [6] / Lucie Hradecka (CZE) [6] v Chen Liang (CHN) / Yafan Wang (CHN)

Misaki Doi (JPN) v Anna-Lena Friedsam (GER)

Santiago Gonzalez (MEX) / Arantxa Parra Santonja (ESP) v Michael Venus (NZL) / Maria Irigoyen (ARG) 

Court 9 (play starts at 11am) 

Johan Brunstrom (SWE) / Andreas Siljestrom (SWE) v Andrej Martin (SVK) / Hans Podlipnik-Castillo (CHI)

Lleyton Hewitt (AUS) / Jordan Thompson (AUS) v Nicolas Almagro (ESP) / David Marrero (ESP)

Treat Huey (PHI) / Alicja Rosolska (POL) v Johan Brunstrom (SWE) / Belinda Bencic (SUI)

Florin Mergea (ROU) / Tamira Paszek (AUT) v Artem Sitak (NZL) / Laura Siegemund (GER) 

Court 10 (play starts at 11am)

Sanchai Ratiwatana (THA) / Sonchat Ratiwatana (THA) v Oliver Marach (AUT) / Fabrice Martin (FRA)

Lara Arruabarrena (ESP) / Danka Kovinic (MNE) v Jelena Jankovic (SRB) / Aleksandra Krunic (SRB)

Juan-Sebastian Cabal (COL) / Mariana Duque-Marino (COL) v Mate Pavic (CRO) / Darija Jurak (CRO)

Fabio Fognini (ITA) / Andreas Seppi (ITA) v Dominic Inglot (GBR) [9] / Daniel Nestor (CAN) [9]

Court 14 (play starts at 11am)

Guido Pella (ARG) / Horacio Zeballos (ARG) v Guillermo Duran (ARG) / Maximo Gonzalez (ARG)

Julien Benneteau (FRA) / Edouard Roger-Vasselin (FRA) v Marc Lopez (ESP) / Albert Ramos-Vinolas (ESP)

Julian Knowle (AUT) / Shuai Zhang (CHN) v Maximo Gonzalez (ARG) / Raluca Olaru (ROU)

Stephane Robert (FRA) / Dudi Sela (ISR) v Marcos Baghdatis (CYP) / Mikhail Youzhny (RUS)

Court 16 (play starts at 11am)

Fabio Fognini (ITA) v Feliciano Lopez (ESP) [22]

Evgeniya Rodina (RUS) v Barbora Strycova (CZE) [24]

Sabine Lisicki (GER) v Yaroslava Shvedova (KAZ)

Gilles Muller (LUX) / Frederik Nielsen (DEN) v Raven Klaasen (RSA) [11] / Rajeev Ram (USA) [11]

Court 17 (play starts at 11am)

Lucas Pouille (FRA) [32] v Donald Young (USA)

Marina Erakovic (NZL) v Carla Suarez Navarro (ESP) [12]

Pierre-Hugues Herbert (FRA) v Nicolas Mahut (FRA)

Court 19 (play starts at 11am)

Marin Draganja (CRO) / Nikola Mektic (CRO) v Rohan Bopanna (IND) [6] / Florin Mergea (ROU) [6]

Ken Skupski (GBR) / Neal Skupski (GBR) v Lukasz Kubot (POL) [7] / Alexander Peya (AUT) [7]

Scott Lipsky (USA) / Alla Kudryavtseva (RUS) v Guillermo Duran (ARG) / Chen Liang (CHN)

Colin Fleming (GBR) / Jocelyn Rae (GBR) v Neal Skupski (GBR) / Anna Smith (GBR) 

TO BE ARRANGED (not before 5pm)

Naomi Broady (GBR) / Heather Watson (GBR) v Cagla Buyukakcay (TUR) / Klaudia Jans-Ignacik (POL)

David Marrero (ESP) / Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) v Matwe Middelkoop (NED) / Oksana Kalashnikova (GEO)

Advertisement

Kyle Edmund (GBR) / James Ward (GBR) v Federico Delbonis (ARG) / Diego Schwartzman (ARG)