Wimbledon order of play: Tuesday 28th June

Serena Williams opens the defence of her title before Andy Murray takes on Liam Broady in an all-British clash on Centre Court

111468

Yesterday saw British qualifier and world number 775 Marcus Willis beat the odds to reach the second round of Wimbledon. Can his compatriot Andy Murray join him when he walks out on Centre Court later today? The odds are heavily stacked in his favour as he squares up against fellow Brit Liam Broady with fellow home favourites Johanna Konta, Heather Watson and Aljaz Bedene all in action later today. 

Advertisement

But first, all eyes will be on Serena Williams who opens play on Centre Court at 1pm to defend her Wimbledon title – the last major to her name after losses in the Australian and French Open finals earlier this year. Will she get a winning start to her bid to equal Steffi Graf’s Grand Slam record?


CENTRE COURT (play starts at 1pm)

Serena Williams (USA) [1] v Amra Sadikovic (Sui)

Liam Broady (Gbr) v Andy Murray (Gbr) [2]

Caroline Wozniacki (Den) v Svetlana Kuznetsova (Rus) [13]

NO.1 COURT (play starts at 1pm)

Taylor Fritz (USA) v Stan Wawrinka (Sui) [4]

Monica Puig (Pur) v Johanna Konta (Gbr) [16]

Petra Kvitova (Cze) [10] v Sorana Cirstea (Rou)

NO.2 COURT (play starts at 11:30am)

Nick Kyrgios (Aus) [15] v Radek Stepanek (Cze)

Fernando Verdasco (Esp) v Bernard Tomic (Aus) [19]

Agnieszka Radwanska (Pol) [3] v Kateryna Kozlova (Ukr)

Heather Watson (Gbr) v Annika Beck (Ger)

NO.3 COURT (play starts at 11:30am)

Richard Gasquet (Fra) [7] v Alijaz Bedene (Gbr)

Alison Riske (USA) v Roberta Vinci (Ita) [6]

Dominic Thiem (Aut) [8] v Florian Mayer (Ger)

Timea Bacsinszky (Sui) [11] v Luksika Kumkhum (Tha)

COURT 12 (play starts at 11:30am)

Inigo Cervantes (Esp) v Jo-Wilfried Tsonga (Fra) [12]

Stephane Robert (Fra) v Juan Martin Del Potro (Arg)

Eugenie Bouchard (Can) v Magdalena Rybarikova (Svk)

Aliaksandra Sasnovich (Blr) v Kristina Mladenovic (Fra) [31]

COURT 18 (play starts at 11:30am)

Dominika Cibulkova (Svk) [19] v Mirjana Lucic-Baroni (Cro)

Ivan Dodig (Cro) v Tomas Berdych (Cze) [10]

John Isner (USA) [18] v Marcos Baghdatis (Cyp)

Sloane Stephens (USA) [18] v Shuai Peng (Chn)

COURT 4 (play starts at 11:30am)

John Millman (Aus) v Albert Montanes (Esp)

Pauline Parmentier (Fra) v Katerina Siniakova (Cze)

Horacio Zeballos (Arg) v Mikhail Youzhny (Rus)

COURT 5 (play starts at 11:30am)

Dmitry Tursunov (Rus) v Joao Sousa (Por) [31]

Su-Wei Hsieh (Tpe) v Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) [21]

Lucas Pouille (Fra) [32] v Marius Copil (Rou)

COURT 6 (play starts at 11:30am)

Vasek Pospisil (Can) v Albert Ramos-Vinolas (Esp)

Cagla Buyukakcay (Tur) v Caroline Garcia (Fra) [30]

Donald Young (USA) v Leonardo Mayer (Arg)

COURT 7 (play starts at 11:30am)

Tristan Lamasine (Fra) v Viktor Troicki (Ser) [25]

Rajeev Ram (USA) v Feliciano Lopez (Esp) [22]

Evgeniya Rodina (Rus) v Lesia Tsurenko (Ukr)

COURT 8 (play starts at 11:30am)

Daria Gavrilova (Aus) v Qiang Wang (Chn)

Benjamin Becker (Ger) v Facundo Bagnis (Arg)

Tara Moore (Gbr) v Alison Van Uyyvanck (Bel)

Monica Niculescu (Rou) v Aleksandra Krunic (Srb)

COURT 9 (play starts at 11:30am)

Luke Saville (Aus) v Dennis Novikov (USA)

Roberto Bautista Agut (Esp) [14] v Jordan Thompson (Aus)

Julia Boserup (USA) v Tatjana Maria (Ger)

COURT 10 (play starts at 11:30am)

Yen-Hsun Lu (Tpe) v Alexander Kudryavtsev (Rus)

Elena Vesnina (Rus) v Tamira Paszek (Aut)

Albano Olivetti (Fra) v Matthew Barton (Aus)

COURT 11 (play starts at 11:30am)

Benoit Paire (Fra) [26] v Franko Skugor (Cro)

Federico Delbonis (Arg) v Fabio Fognini (Ita)

Ekaterina Makarova (Rus) v Johanna Larsson (Swe)

COURT 14 (play starts at 11:30am)

Christina McHale (USA) v Daniela Hantuchova (Svk)

Yulia Putintseva (Kaz) v Marina Melnikova (Rus)

Jiri Vesely (Cze) v Igor Sijsling (Ned)

COURT 15 (play starts at 11:30am)

Kristyna Pliskova (Cze) v Ying-Ying Duan (Chn)

Mikhail Kukushkin (Kaz) v Martin Klizan (Svk)

Karin Knapp (Ita) v Ana Konjuh (Cro)

COURT 16 (play starts at 11:30am)

Dusan Lajovic (Srb) v Dustin Brown (Ger)

Katie Swan (Gbr) v Timea Babos (Hun)

Alexander Zverev (Ger) [24] v Paul-Henri Mathieu (Fra)

COURT 17 (play starts at 11:30am)

Taro Daniel (Jpn) v Juan Monaco (Arg)

Andrea Petkovic (Ger) [32] v Nao Hibino (Jpn)

Coco Vandeweghe (USA) [27] v Kateryna Bondarenko (Ukr)

COURT 19 (play starts at 11:30am)

Marcel Granollers (Esp) v Victor Estrella Burgos (Dom)

Gastao Elias (Por) v Radu Albot (Mda)

Mandy Minella (Lux) v Anna Tatishvili (USA)

TO BE ARRANGED (not before 5pm)

Tsvetana Pironkova (Bul) v Belinda Bencic (Sui) [7]

Anett Kontaveit (Est) v Barbora Strycova (Cze) [24]

Advertisement

Wimbledon 2016 TV schedule and BBC coverage guide