Bafta Television Awards 2015: winners in full

The actors, actresses and TV shows honoured at tonight's Bafta Television Awards in central London - updated as it happens

imagenotavailable1

LEADING ACTOR 
BENEDICT CUMBERBATCH Sherlock – BBC One
TOBY JONES Marvellous – BBC Two
JAMES NESBITT The Missing – BBC One
– WINNER – JASON WATKINS The Lost Honour of Christopher Jefferies – ITV
 
LEADING ACTRESS
– WINNER – GEORGINA CAMPBELL Murdered by My Boyfriend – BBC Three
KEELEY HAWES Line of Duty – BBC Two
SARAH LANCASHIRE Happy Valley – BBC One
SHERIDAN SMITH Cilla – ITV  

Advertisement

SUPPORTING ACTOR
ADEEL AKHTAR Utopia – Channel 4
JAMES NORTON Happy Valley – BBC One
– WINNER – STEPHEN REA The Honourable Woman – BBC Two 
KEN STOTT The Missing – BBC One  

SUPPORTING ACTRESS
– WINNER – GEMMA JONES Marvellous – BBC Two
VICKY MCCLURE Line of Duty – BBC Two
AMANDA REDMAN Tommy Cooper: Not like That, Like This – ITV
CHARLOTTE SPENCER Glue – E4  

ENTERTAINMENT PERFORMANCE
– WINNER – ANT AND DEC Ant and Dec’s Saturday Night Takeaway – ITV 
LEIGH FRANCIS Celebrity Juice – ITV2
GRAHAM NORTON The Graham Norton Show – BBC One
CLAUDIA WINKLEMAN Strictly Come Dancing – BBC One  

FEMALE PERFORMANCE IN A COMEDY PROGRAMME
OLIVIA COLMAN Rev. – BBC Two
TAMSIN GREIG Episodes – BBC Two
– WINNER – JESSICA HYNES W1A – BBC Two
CATHERINE TATE Catherine Tate’s Nan – BBC One   

MALE PERFORMANCE IN A COMEDY PROGRAMME
– WINNER – MATT BERRY Toast of London – Channel 4
HUGH BONNEVILLE W1A – BBC Two
TOM HOLLANDER Rev. – BBC Two
BRENDAN O’CARROLL Mrs Brown’s Boys – Christmas Special – BBC One  

SINGLE DRAMA
A POET IN NEW YORK Aisling Walsh, Ruth Caleb, Andrew Davies, Griff Rhys Jones  – Modern Television/BBC Two
COMMON Jimmy McGovern, David Blair, Colin McKeown, Donna Molloy – LA Productions/BBC One
– WINNER – MARVELLOUS Peter Bowker, Julian Farino, Katie Swinden, Patrick Spence – Fifty Fathoms/BBC Two
MURDERED BY MY BOYFRIEND Pier Wilkie, Regina Moriarty, Paul Andrew Williams, Darren Kemp – BBC/BBC Three  

MINI-SERIES
CILLA Jeff Pope, Paul Whittington, Kwadjo Dajan, Robert Willis – ITV Studios/GroupM Entertainment/ITV
– WINNER – THE LOST HONOUR OF CHRISTOPHER JEFFERIES Gareth Neame, Peter Morgan, Roger Michell, Kevin Loader – Carnival Film and Television in assoc. with Free Range Films/ITV
OUR WORLD WAR Production Team – BBC Factual/BBC Three
PREY Chris Lunt, Nicola Shindler, Tom Sherry, Nick Murphy – Red Production Company/ITV  

DRAMA SERIES
– WINNER – HAPPY VALLEY 
Sally Wainwright, Karen Lewis, Euros Lyn, Nicola Shindler – Red Production Company/BBC One
LINE OF DUTY Production Team – World Productions/BBC Two
THE MISSING Charlie Pattinson, Willow Grylls, Jack Williams, Harry Williams – New Pictures/BBC One
PEAKY BLINDERS Production Team – Caryn Mandabach Productions/Tiger Aspect Productions/BBC Two  

SOAP & CONTINUING DRAMA
CASUALTY Production Team – BBC Drama Production Wales/BBC One
– WINNER – CORONATION STREET Production Team – ITV Studios/ITV
EASTENDERS Production Team – BBC Drama Production London/BBC One
HOLLYOAKS Bryan Kirkwood, Iain Macleod, Emily Gascoigne, Hannah Sowden – Lime Pictures/Channel 4  

INTERNATIONAL 
THE GOOD WIFE Production Team – CBS Television Studios in assoc. with Scott Free/King Size Prods/More4
HOUSE OF CARDS Beau Willimon, David Fincher, Joshua Donen, Kevin Spacey – Donen/Fincher/Roth and Trigger Street Productions, Inc. in assoc. with Media Rights Capital/Netflix
ORANGE IS THE NEW BLACK Jenji Kohan, Lisa I.Vinnecour, Sara Hess, Sian Heder – Lionsgate Television/Netflix
– WINNER – TRUE DETECTIVE Nic Pizzolatto, Cary Joji Fukunaga, Scott Stephens, Steve Golin – HBO Entertainment in assoc. with Neon Black, Anonymous Content, Parliament of Owls and Passenger/ Sky Atlantic  

FACTUAL SERIES
15,000 KIDS AND COUNTING Chris Eley, Brian Woods, Gwyn Jones, Fiona Jones – True Vision Productions/Channel 4
EDUCATING THE EAST END Production Team – Twofour/Channel 4
– WINNER – LIFE AND DEATH ROW Production Team – BBC Documentaries Production/BBC Three
PROTECTING OUR PARENTS Production Team – BBC Documentaries Production/BBC Two  

SPECIALIST FACTUAL
DAVID ATTENBOROUGH’S CONQUEST OF THE SKIES 3D David Attenborough, Anthony Geffen, David Lee – Colossus Productions/SKY 3D
– WINNER – GRAYSON PERRY: WHO ARE YOU? Neil Crombie, Joe Evans – Swan Films/Channel 4
THE GREAT WAR: THE PEOPLE’S STORY Production Team – Shiver/ITV
OUR GAY WEDDING: THE MUSICAL Sean Murphy, Archie Baron – Wingspan Productions/Channel 4  

SINGLE DOCUMENTARY
BABY P: THE UNTOLD STORY Henry Singer, Jenny Saunders, Ben Stark, Simon Ford – Sandpaper Films/BBC One
CHILDREN OF SYRIA Robin Barnwell, Lyse Doucet, Bradley Manning, Lucy Hetherington – BBC/BBC Two 
THE MINERS STRIKE AND ME Production Team – Shiver/ITV
– WINNER – THE PAEDOPHILE HUNTER Dan Reed – Amos Pictures/Channel 4  

FEATURES
GEORGE CLARKE’S AMAZING SPACES Will Daws, Jamie Wightman, Stuart Cabb – Plum Pictures/Channel 4
– WINNER – GRAND DESIGNS Production Team – Boundless (part of Fremantle Media UK)/Channel 4
THE GREAT BRITISH BAKE OFF Anna Beattie, Samantha Beddoes, Andy Devonshire, Simon Evans – Love Productions/BBC One
LONG LOST FAMILY Sally Benton, Clare Bradbury, Colette Flight, Kate Scholefield – Wall To Wall/ITV  

REALITY & CONSTRUCTED FACTUAL
THE APPRENTICE Production Team – Boundless/BBC One
I’M A CELEBRITY… GET ME OUT OF HERE! Production Team – ITV Studios/ITV
– WINNER – THE ISLAND WITH BEAR GRYLLS Ben Mitchell, Tim Whitwell, Bear Grylls, Delbert Shoopman -Shine/ Bear Grylls Ventures Co-Production/Channel 4
THE UNDATEABLES Sarah Spencer, Martha Constable – Betty TV/Channel 4  

CURRENT AFFAIRS 
– WINNER – CHILDREN ON THE FRONTLINE (DISPATCHES) Production Team – ITN Productions/Channel 4
EBOLA FRONTLINE (PANORAMA) Steve Grandison, Lucie Kon, Karen Edwards, Fabio Basone – Blakeway Productions/BBC One
INSIDE KENYA’S DEATH SQUADS (AL JAZEERA INVESTIGATES) Simon Boazman, Kris Jepson, Chris Olivotos, Phil Rees – Al Jazeera Network/Al Jazeera English
TERROR AT THE MALL (THIS WORLD) Dan Reed, Mark Towns, Sarah Waldron, George Carey – Amos Pictures/BBC Two  

NEWS COVERAGE
BBC NEWS AT TEN Production Team – BBC News/BBC One 
CHANNEL 4 NEWS – INSIDE GAZA: CHILDREN UNDER FIRE Jon Snow, Ben de Pear, Nevine Mabro – Channel 4 News/Channel 4
ITV NEWS AT TEN: IRAQ CRISIS Production Team – ITN for ITV News/ITV
– WINNER – SKY NEWS LIVE AT FIVE: EBOLA Alex Crawford, Garwen McLuckie, Nick Ludlam – Sky News/Sky News  

SPORT & LIVE EVENT
2014 FA CUP SEMI FINAL HULL CITY V SHEFFIELD UNITED Production Team – Sunset + Vine/BT Sport 1
MONTY PYTHON (MOSTLY) LIVE: ONE DOWN, FIVE TO GO Production Team – Phil McIntyre Entertainment Hipgnosis/Gold
TOUR DE FRANCE, 2014, STAGE 1 Steve Docherty, Carolyn Viccari, James Venner – Vsquared/ITV
– WINNER – WW1 REMEMBERED – FROM THE BATTLEFIELD & WESTMINSTER ABBEYProduction Team – BBC Productions/BBC Two  

ENTERTAINMENT PROGRAMME
– WINNER – ANT AND DEC’S SATURDAY NIGHT TAKEAWAY Production Team – ITV Studios/Mitre Television/ITV
DYNAMO: MAGICIAN IMPOSSIBLE Lucy Ansbro, Dan Albion, Alex Hartman, Debbie Young – Phil McIntyre Entertainment Ltd / Inner Circle Films / Red Rocket/ Watch
STRICTLY COME DANCING Louise Rainbow, Nikki Parsons, Vanessa Clark, Jason Gilkison – BBC Entertainment/BBC One
THE VOICE Production Team – Wall to Wall/BBC One   

COMEDY AND COMEDY ENTERTAINMENT PROGRAMME 
CHARLIE BROOKER’S WEEKLY WIPE Charlie Brooker, Annabel Jones, Nick Vaughan-Smith, Ali Marlow – Endemol UK/BBC Two
– WINNER – THE GRAHAM NORTON SHOW Jon Magnusson, Graham Stuart, Graham Norton, Steve Smith – So Television/BBC One 
STEWART LEE’S COMEDY VEHICLE Stewart Lee, Richard Webb, Tim Kirkby -BBC Comedy Production London/BBC Two 
WOULD I LIE TO YOU Peter Holmes, Rachel Ablett, Ruth Phillips, Richard Cohen –Zeppotron/BBC One   

SCRIPTED COMEDY
– WINNER – DETECTORISTS Production Team – Channel X North and Lola Entertainment/BBC Four
HARRY & PAUL’S STORY OF THE TWOS Harry Enfield, Paul Whitehouse, Ed Bye, Bradley Adams – Balloon Entertainment/BBC Two
MOONE BOY Chris O’Dowd, Nick Vincent Murphy, Ted Dowd, Ian Fitzgibbon – Baby Cow Productions/ Hot Cod  / Sprout Pictures / Grand Pictures/Sky 1
THE WRONG MANS Jim Field Smith, Mathew Baynton, James Corden – A BBC Comedy/Hulu co-production/BBC Two

RADIO TIMES AUDIENCE AWARD

Cilla

EastEnders

Game of Thrones

The Great British Bake Off

The Missing

– WINNER – Sherlock

Advertisement

Strictly Come Dancing