Sherlock’s Andrew Scott up against Sir Ian McKellen for top radio award

The actor who played Moriarty is on the shortlist for the BBC Audio Drama Awards for his performance in Claudine Toutoungi’s play Slipping for Radio 4

imagenotavailable1

Sherlock’s Andrew Scott will take on Lord of the Rings star Sir Ian McKellen for the BBC Audio Drama Awards 2015 best actor prize.

Advertisement

Scott is nominated for his performance as a prosthetic eye specialist in Claudine Toutoungi’s darkly comic two-hander Slipping, which aired on Radio 4 in September. McKellen is in the frame for another Radio 4 adaptation, Rose Tremain’s take on Honore de Balzac’s Eugenie Grandet.

Completing the best actor shortlist for next month’s prize-giving is Julian Rhind-Tutt, while Game of Thrones’ Ellie Kendrick faces off against Mr Selfridge’s Aisling Loftus in the best actress category.

Other leading names in the frame include Toby Jones who is nominated for the best supporting actor prize.

The ceremony will be held on Sunday 1st February 2015 at BBC Broadcasting House in central London.

Past winners include Doctor Who and Broadchurch star David Tennant for Kafka: The Musical in 2012 and Andrew Scott who was named best actor for his performance in an a production of Harold Pinter’s Betrayal in 2013.

This year there were more than 190 entries, which have been judged by a panel including actresses Imogen Stubbs and Nina Wadia, theatre director Nicolas Kent and Radio Times radio editor Jane Anderson.

The full shortlist is as follows:

Best Original Audio Drama (single play)

Everyday Time Machines by Al Smith, produced by Sally Avens for Radio 3

Everything, Nothing, Harvey Keitel by Pejk Malinovski, produced by Pejk Malinovski for Radio 3

Men Who Sleep in Cars by Michael Symmons Roberts, produced by Susan Roberts for Radio 4


Best Audio Drama (series or serial)

Ambiguous Loss by Michael Butt, produced by Toby Swift for Radio 4

Holding On To You by D.L. Weller, produced by Nadia Molinari for Radio 4

The Seventh Test by Ayeesha Menon & John Dryden, produced by John Dryden and Nadir Khan for Radio 4

Best audio drama (adaptation)

Come to Grief adapted by Hannah Vincent, produced by Gordon House for Radio 4

Porcelain adapted by Ian Kershaw, produced by Susan Roberts for Radio 4

The Seventh Test adapted by Ayeesha Menon & John Dryden, produced by John Dryden and Nadir Khan for Radio 4

Best actor in an audio drama

Andrew Scott in Slipping by Claudine Toutoungi, produced by Liz Webb for Radio 4

Ian McKellen in Eugenie Grandet by Honore de Balzac, dramatised by Rose Tremain, produced by Gordon House for Radio 4

Julian Rhind-Tutt in The Real Trial of Oscar Wilde by Nick Stafford, produced by David Hunter for Radio 4


Best actress in an audio drama

Aisling Loftus in Educator by Hayley Squires, produced by Helen Perry for Radio 3

Charlotte Riley in Slipping by Claudine Toutoungi, produced by Liz Webb for Radio 4

Ellie Kendrick in How to Say Goodbye Properly by E V Crowe, produced by Abigail Le Fleming for Radio 4

Best supporting actor or actress in an audio drama

Michelle Terry in Educator by Hayley Squires, produced by Helen Perry for Radio 3

Sian Phillips in Hide the Moon by Martyn Wade, produced by Marion Nancarrow for Radio 3

Toby Jones in Pride and Prejudice by Jane Austen, dramatised by Charlotte Jones, produced by Sally Avens for Radio 4

Best debut performance

Alex Jordan in Frankenstein – The Modern Prometheus by Mary Shelley, dramatised by Jonathan Barnes by Big Finish Productions

Jade Matthew in A Kidnapping written by Andy Mulligan, produced by John Dryden and Nadir Khan for Radio 4

Sam Hattersley in Magpie by Lee Mattinson, produced by Sharon Sephton for Radio 4


Best use of sound in an audio drama

The Boy at the Back by Juan Mayorga, sound design by Steve Bond, produced by Nicholas Jackson for Radio 3

The Exorcist by W.P.Blatty, dramatised by Robert Forrest, sound design by Gary Newman, produced by Gaynor Macfarlane for Radio 4

The Illustrated Man by Ray Bradbury, dramatised by Brian Sibley, sound design by Anne Bunting, produced by Gemma Jenkins for Radio 4

Best scripted comedy drama

Believe It: Victor by Jon Canter, produced by Clive Brill for Radio 4

I’m a Believer by Jon Canter, produced by Jonquil Panting for Radio 4

Lunch by Marcy Kahan, produced by Sally Avens for Radio 4

Best scripted comedy (studio audience)

The Brig Society by Marcus Brigstocke, Jeremy Salsby, Toby Davies, Nick Doody, Steve Punt and Dan Tetsell, produced by David Tyler for Radio 4

John Finnemore’s Souvenir Programme by John Finnemore, produced by Ed Morrish for Radio 4

Trodd En Bratt Say ‘Well Done You’ by Ruth Bratt and Lucy Trodd, produced by Ben Worsfield for Radio 4

Best online or non-broadcast audio drama

The Child by Sebastian Fitzek for Audible UK

Hood – The Scribe of Sherwood by Iain Meadows for Spiteful Puppet Entertainment

Survivors by Matt Fitton for Big Finish Productions

The shortlist for the Imison Award for best radio drama script by a new writer is:

(Judges: Society of Author’s Broadcasting Committee) 

How To Say Goodbye Properly by E V Crowe  

Goodbye by Morwenna Banks  

The Man In The Lift by Tom Connolly 

Paris, Nana and Me by Caroline Horton

The shortlist for the Tinniswood Radio Drama Award for best radio drama script is:

(Judges Sue Teddern, Amanda Whittington and Kate Chapman)

Goodbye by Morwenna Banks

The Good Listener by Fin Kennedy

Advertisement

Men Who Sleep In Cars by Michael Symmons Roberts